psy

BLACK AND TAN-TERRIER

 • Dezynsekcja Pozna
 • Podobną do the white english terrier sylwetkę posiada black and tan-terrier (czyt. blek end ten terrier), pochodzący z Manche­steru. I on stracił znacznie na popularności, lecz zdołał się jednak utrzymać mimo konkurencji modniejszych ras i ma nadal wierną grupę miłośników i hodowców, choć ostatnio coraz więcej ustę­puje z placu. Jedynie odmiana karłowata znana jest jako toy black and tan terrier i jest nadal liczniej reprezentowana. Zapewne i tu zakaz obcinania uszu przyczynił się do utraty popularności od­miany, mającej raczej silne uszy z tendencją do opadania. Psy tej rasy na kontynencie europejskim spotyka się rzadko.
  WZORZEC Ogólne wrażenie. Pies wzbudzający na pierwszy rzut oka prze­konanie o jego talentach szczurołapa i pozbawiony cech charta.
  Głowa. Powinna być długa, płaska i wąska, klinowata, bez uwi­docznionych mięśni policzkowych, dobrze wypełniona pod oczami, ze zwartymi szczękami o suchych wargach i równych zębach.
  Oczy. Winny być małe, błyszczące i lśniące, wyraziste, blisko siebie ustawione i owalne. Nos: czarny. Uszy. Właściwe no­szenie ucha jest punktem spornym między hodowcami, od czasu gdy zakazano cięcia uszu. U odmiany dużej ucho obwisłe powinno być uznane za poprawne, u karłów pożądane jest ucho stojące lub półstojące.
  Szyja. Powinna być w miarę długa i zwężająca się od łopatek ku głowie, bez podgardla, łagodnie wygięta. Łopatki: ukośne.
  Klatka piersiowa. Płaska, lecz głęboka.
  Tułów. Krótki i spadzisty od bioder, żebra dobrze wysklepione, grzbiet lekko wygięty w partii biodrowej opadający ku nasadzie ogona, jak również ku łopatkom.
  Stopy. Raczej kocie niż zajęcze.
  Ogon. Umiarkowanie długi osadzony przy końcu łuku grzbieto­wego, silny u nasady, zwężający się ku końcowi, nie noszony po­wyżej linii grzbietu.
  Sierść. Zwarta, gładka, krótka i lśniąca.
  Maść. Czarna z soczystym podpalaniem mahoniowym, które po­winno być rozmieszczone jak następuje: pysk podpalony do nosa, którego grzbiet jest czarny, ponadto plamki na policzkach i pod oczyma; żuchwa, podgardle i wnętrze uszu podpalane. Przednie kończyny do kolan z czarnymi liniami nad każdym palcem i czarną cętką nad stopą. Wewnętrzna strona tylnych kończyn podpalana, lecz przedzielona czernią w stawie kolanowym. Spód ogona oraz podogonie w części pokrytej ogonem również podpalane. Również lekkie podpalanie z obu stron klatki piersiowej. Podpalanie na ze­wnętrznej stronie uda jest poważną wadą. Podpalanie winno się wyraźnie odcinać od czerni, barwy te nie powinny się zlewać.
  Waga. Dla karłów do 3 kg, dla normalnych 4,5—9 kg.
  Na wzmiankę zasługuje, że rasa ta częściowo została wyparta, a częściowo skrzyżowana w Niemczech z pinczerem gładkowło-sym, do którego zresztą jest podobna. Różni się od niego sylwetką o tyle, że u black and tan terrier w linii grzbietu uwidacznia się wpływ charta, podczas gdy pinczer ma grzbiet prosty.

  Polecane strony :

  Copyright 2011