psy

CHART AFGAŃSKI I PERSKI

 • koszyk na przybory do szycia
 • Chart afgański i perski są pokrewnymi rodzajami długowłosych chartów orientalnych. W ojczyźnie swej trzymane są jako psy gończe, w Anglii i na kontynencie jako luksusowe psy reprezenta­cyjne. Obydwie odmiany mają typową sylwetkę charcią o wąskiej głowie z wyraźnym grzebieniem potylicznym.
  Chart afgański ma zgoła oryginalne uwłosienie, pysk gładki, grzbiet miernie uwłosiony, natomiast nogi i boki niezwykle kosma­te, co nadaje mu groteskowy wygląd, lecz uwłosienie takie jest celowe, bowiem chroni psa przed suchą roślinnością stepów.
  Chart perski odznacza się długim, lśniącym włosem, tworzącym czuprynkę na głowie, grzywę, obfite frędzle na uszach, ogonie i kończynach, a nawet na stopach. Maść biała i żółta do czerwono-brązowej i czarnym pysku.
  Obydwie te rasy znalazły swych miłośników w Europie i oni też opracowali dla nich wzorzec. Dla orientacji podaję wzorzec charta afgańskiego.
  WZORZEC Wrażenie ogólne. Jest to silny, żywy i ruchliwy pies, o wdzięcz­nej sylwetce, łączący w sobie szybkość z siłą.
  Głowa. Wąska, typowo charcia, dość silna, owalna, z wyrazistym guzem potylicznym. Szczęki długie i silne, pysk równy, bez przodo-gryzu lub wysuniętej górnej szczęki. Uszy długie, oczy ciemne, krawędź czołowa zaledwie lub wcale nie zaznaczona.
  Szyja. Długa, silna, wygięta i łukowato przechodząca ku łopat­kom, które winny być długie i ukośne, dobrze ku tyłowi osadzone.
  Klatka piersiowa. Nie za wąska, dobrze ożebrowana, podciągnię­ta ku lędźwiom, dość długa. Lędźwie silne, lekko wysklepione, opadające ku ogonowi. Tył silny, dobrze umięśniony.
  Ogon niezbyt wysoko osadzony, zagięty ku końcowi, nie pu­szysty.
  Kończyny przednie. Proste i silne, długie od łokcia ku pęcinie. Łokieć dobrze osadzony.
  Kończyny tylne. Uda i podudzie długie, co jest cechą charakte­rystyczną psa gończego; stawy dobrze związane. Stopy szerokie (przednie dłuższe), okryte długim, gęstym włosem, palce wyskle­pione, poduszki dobrze do ziemi przylegające.
  Szata. Tył, boki i łopatki dobrze okryte włosem jedwabistym, gęstym i delikatnym, uszy i wszystkie cztery stopy zaopatrzone w pióra, głowa zdobna w długą, jedwabistą czuprynkę.
  Maść. Zwykle biała w łaty. Jednakże każda maść jest dobra.
  Wzrost. Pies około 68 cm, suka 63 cm.
  Waga: około 27 kg.
  Chart ten dzięki kosmatym łapom i uszom ma charakterystyczny i nieco groteskowy wygląd, bowiem uwłosienie ma na pysku gład­kie, raczej mierne na grzbiecie i ogonie, a obfite na udach i łapach, przez co różni się od normalnej szaty psa. Ma to jednak swoje wytłumaczenie, bowiem taka sierść chroni psa od pokaleczenia.

  Polecane strony :

  Copyright 2011