psy

CHART ROSYJSKI

Ojczyzną charta rosyjskiego jest step euroazjatycki. Psy tej rasy stały się obecnie w Europie wyłącznie luksusowymi. U nas w za­sadzie można spotkać tylko tę właśnie odmianę charta.
WZORZEC Wrażenie ogólne. Chart rosyjski powinien być psem harmonij­nie zbudowanym, przy czym wzrost w kłębie równać się winien odległości przednich kończyn od tylnych. Suki są nieco dłuższe.
Głowa. Sucha, wąska i płaska. Od ciemienia przechodzi równą linią przez prawie nieznaczne czoło do długiego grzbietu nosa i winna być tak sucha, by rysunek kości czaszki, a nawet tętnice uwidaczniały się.  Nos czarny.  Uzębienie silne i równe, dzięki długiej szczęce zęby trzonowe niezbyt ściśle przy sobie sto­jące a czasami również nadliczbowe.
Oczy. Ciemne, podłużne, migdałowe, lekko skośne, niezbyt rozstawione.
Uszy. Małe, z końcami lekko zaokrąglonymi, delikatne, wysoko osadzone, charakterystycznie składane do tyłu, tak że końców­ki dotykają karku.
Szyja. W miarę wygięta, ani za krótka, ani nie wznosząca się zbyt nagle spomiędzy łopatek, pokryta długim włosem, tworzącym ozdobną kryzę.
Klatka piersiowa. Bardzo głęboka, lecz nie szeroka, o kształcie karpiowatym, sięgająca daleko do tyłu i po łokcie lub nawet poni­żej łokci. Grzbiet raczej kościsty, o nieznacznym wklęśnięciu za łopatkami. Biodra szerokie, zad ścięty.
Ogon. Długi, przy końcu lekko odgięty ku górze.
Kończyny przednie. Ostro wykrojone, pionowo ciasno obok sie­bie ustawione, z przodu robią wrażenie wąskich.
Kończyny tylne. Niezbyt strome w stawach skokowych.
Stopy. Długie, zwarte, o wysklepionych palcach.
Szata. Włos długi, jedwabisty, o długich falach, miejscami pra­wie lokowaty, na głowie i uszach, przodzie kończyn i palcach — krótki i gładki, natomiast na szyi długi, tworzący kryzę.
Maść. Dowolna, najczęściej biała z łatami żółtymi, brązowymi lub od srebrzystych poprzez szare do czarnych. Spotyka się też jednobarwne z białymi oznakami.
Wzrost. Co najmniej 65 cm.
Waga. 30 do 45 kg.

Polecane strony :

Copyright 2011