psy

IRISH WATER SPANIEL

Jest to rasa zupełnie odmienna od pozostałych spanieli. Popu­larność ich w Anglii jest nie tak duża jak innych spanieli, co jest wynikiem ich niewątpliwie ekscentrycznego wyglądu. W kołach łowieckich cieszą się one jednak dużym uznaniem jako bardzo inteligentne psy myśliwskie zarówno na lądzie, jak i w polowa­niach wodnych, gdzie mają być niezrównane. Zyskały sobie też uznanie w Stanach Zjednoczonych szczególnie w Stanach Połud­niowych. U nas odmiana ta jest zupełnie nieznana.
WZORZEC Ogólne wrażenie. Jest to pies sprężysty, dobrze postawiony, sil­nie zbudowany, o niezbyt długich kończynach, zdradzających inte­ligencję i wytrwałość, o śmiałym i żywym temperamencie i cha­rakterystycznym chodzie, typowym dla tej rasy, odróżniającym go wyraźnie od wszystkich odmian spanieli.
Głowa. Wysoko wy sklepiona, dość długa i szeroka, wskazująca na dużą pojemność mózgu. Pysk długi, silny i nieco graniasty, nos duży, dobrze rozwinięty, ciemnobrązowy. Oczy stosunkowo małe, ciemnobrązowe, o inteligentnym wyrazie. Uszy długie i ob­wisłe, nisko osadzone, przylegające ściśle do policzków, pokryte długimi, krętymi lokami.
Szyja. Dość długa, silna i wygięta (tak że głowa znajduje się bardzo znacznie nad poziomem grzbietu), silnie osadzona w łopat­kach.
Tułów. Foremny, okrągły, prawie baryłkowaty, silny i zwięzły, wywołujący wrażenie krępości. Łopatki bardzo silne, lecz nie za proste i barczyste. Klatka piersiowa głęboka, lecz niezbyt szeroka 25 — Psy lub okrągła między przednimi kończynami, natomiast obszerna w pasie. Żebra silnie wysklepione i daleko zachodzące. Grzbiet krótki, szeroki, równy i bardzo silnie związany z zadem. Lędźwie głębokie i szerokie.
Ogon. Krótki, silny, gruby u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi w cienki szpic. Nie powinien dochodzić do stawu sko­kowego i powinien być noszony prosto prawie na jednym poziomie z grzbietem.
Przednie kończyny. O silnym kośćcu, proste, o krótkiej kości ramieniowej, łokieć w prostej linii pod szczytem kłębu.
Tylne kończyny. Bardzo silne, o długich członach, dobrze zwią­zanych w kolanach, staw skokowy nisko osadzony. Stopy duże, okrągławe i nieco rozwarte, dobrze owłosione, również na i między palcami, lecz pozbawione wszelkich zbędnych piór.
Szata. Gęste, zwarte, kędzierzawe, lecz nie wełniste loki. Partia twarzowa zupełnie gładko owłosiona. Na głowie czupryna z dłu­gich, luźnych kędziorów, wrastająca wyraźnym szpicem aż po­między oczy, lecz nie powinna przypominać peruki. Na przednich kończynach obfite pióra, lecz krótsze od frontu, tak że robią wra­żenie szorstkowłosych. Poniżej stawu skokowego sierść krótka od przodu, lecz z piórami od tyłu aż do stóp. Ogon gładko owłosiony, jego nasada pokryta krótkimi lokami.
Maść. Żywa, często brązowa (wątrobiana), biała kamizelka niepożądana.
Wzrost. U psa 43—48 cm, u suki 40—44 cm. Blog butosfera.pl to miejsce, w ktrym kochamy buty. Sprawd najnowsze artykuy i poznaj nasze zdanie.

Polecane strony :

Copyright 2011