psy

KUWASZ

Na pierwszy rzut oka kuwasz podobny jest do komondora. Jest on tak samo imponujący jak komondor. Cechuje go wierność i nie­ustraszona odwaga. Nadaje się doskonale na stróża, obrońcę i towarzysza. W dawniejszych czasach trzymano kuwasza obok ko­mondora dla ochrony stada przed drapieżcami. Później  jednak ograniczyła się jego funkcja do stróżowania obejścia i do tego celu nadaje się on szczególnie.
WZORZEC Głowa. Raczej podługowata, okryta krótkim i gładkim włosem. Czoło niezbyt szerokie i płaskie. Krawędź czołowa nieznaczna. Grzbiet nosa średnio długi, zwężający się tępo, równomiernie od czoła ku nosowi. Fafle ściśle przylegające do uzębienia. Uzębienie silne, ściśle zamyka jamę paszczy. Krawędzie warg barwy łupko­wa tej. Uszy wysoko osadzone, średniej wielkości, kształtu litery V, końce zwisające na boki głowy łagodnym łukiem, odstające, a nie przylegające do głowy.
Uszy. Raczej nieco mięsiste, pokryte gładkim, krótkim wło­sem.
Oczy. Średniej wielkości, barwy kawowej, o poczciwym, wier­nym wyrazie. Nos czarny, nozdrza szerokie.
Szyja. Dość muskularna, średniej długości i bez podgardla. Włos u nasady uszu w okolicy krtani średnio długi, falisty i odstający, z przodu szyi tworzy jakby kryzę.
Klatka piersiowa. Bardzo głęboka, sięgająca co najmniej do łokci i niezbyt wąska. Linia grzbietu prosta, lędźwie krótkie, zad lekko opadający. Brzuch miernie podciągnięty.
Przednie kończyny. Słupiaste, podpierają front, miernie rozsta­wione. Łopatka i łokcie ściśle przylegają do klatki piersiowej.
Tylne kończyny. O muskularnych udach, masywny kościec okry­wają silne mięśnie. Stopy o zwartych palcach — kocie. Pazury czarne lub co najmniej koloru łupku.
Ogon. Osadzony nisko i łagodnym łukiem opadający ku dołowi.
Włos obficie falujący na ogonie tworzy chorągiew. Koniec ogona zagina się ku górze. W podnieceniu kuwasz wznosi ogon do linii grzbietu.
Szata. Sierść na głowie, przodzie i bokach kończyn krótka, gła­dka, na pozostałych partiach ciała, dłuższa, luźna, falista^Ta tylnej powierzchni kończyn włos dłuższy, tworzący pióra.
Maść. Czysto biała, u starszych psów dopuszczalne lekko żółtawe naloty.
Wysokość w kłębie: 60—75 cm.
Wady dyskwalifikujące. Czaszka o wysklepionym z przodu czole, silna krawędź czołowa. Uszy stojące lub duże, obwisłe. Oczy jasne (kawki). Jasny lub pstrokaty nos, obwisłe fafle. Długi, kosmaty włos na głowie. Włos bardzo miękki na bokach i kończynach. Maść żółta, czerwona lub łaciata.
Kuwasza podobnie jak komondora jako psa podwórzowego z po­wodzeniem mogą zastąpić nasze owczarki krajowe i dlatego też raczej obie te rasy nie wprowadzą się chyba u nas. nawz do storczykw www.florovit.pl/hobby/produkty/florovit-nawoz-do-storczykow

Polecane strony :

Copyright 2011