psy

MALTAŃCZYK

 • druk na tekstyliach - banery
 • Maltańczyk, nazywany też hawańskim lub bolońskim pieskiem, jest także niewątpliwym krewnym pinczera. Jest to chyba najstarszy piesek salonowy znany już w antycznej Grecji i Rzymie, gdzie był w wysokiej cenie. Obecnie raczej rzadki, bo wymaga wielkiej staranności przy pielęgnowaniu jedwabistego runa. Poza tym jest on bardzo wydelikacony salonowym trybem życia.
  W Anglii spotyka się okazy z sierścią bardzo długą spadającą z grzbietu jak tren na obie strony. Jest to karzeł o wzroście poni­żej 25 cm i wadze około 3 kg. Charakterystyczną cechą jest długi włos czysto biały, jedwabisty, rozdzielający się na boki, który w pełni rozwija się dopiero w czwartym roku życia.
  Ogólne wrażenie: bardzo delikatny piesek, który spędza bezczynne życie na kanapie lub dywanach.
  Ze względu na to, że Związek Kynologiczny w Polsce nie ustalił dotąd obowiązującego wzorca dla maltańczyków podaję zarówno wzorzec angielski, jak też opublikowany w kwietniu w 1938 r. w czasopiśmie „Mój pies" wzorzec oparty na danych Niemieckiego Klubu Hodowców Maltańczyków.
  WZORZEC ANGIELSKI Kondycja i ogólne wrażenie: powinien robić wrażenie bystrego terriera o żywych ruchach, sierść nie może być łaciasta, winien być wzorowo wyczesany. Najbardziej pożądana waga 4 do 5 funtów (czyli 1,8 do 2,5 kg), im mniejsza tym lepsza, nie może przekraczać 9 funtów (4 kg).
  Głowa. Niezbyt wąska, zbliżona do typu terriera, niezbyt długa, lecz i nieokrągła (jabłkowata).
  Uszy: długie i dobrze owłosione, opadające luźno ku bokom głowy. Uwłosienie uszu zachodzi i miesza się z sierścią łopatek.
  Oczy: ciemnobrązowe z czarnymi obwódkami (powiekami) nie­zbyt szeroko rozstawione.
  Nos: czysto czarny.
  Kończyny. Krótkie i proste, stopy okrągłe, pazurki czarne. Tułów. Krótki i zwięzły, niski, grzbiet prosty od kłębu do ogona. Ogon. Zawinięty na grzbiecie i obficie owłosiony.
  Uwłosienie. Bardzo długie, im dłuższe tym wyżej cenione, jed­wabiste, nigdy wełniste, proste. Maść pożądana czysto biała, lecz żółtawe naloty nie powodują dyskwalifikacji.
  WZORZEC NIEMIECKI Głowa. Dość szeroka, zaokrąglona, łączy się przy widocznym za­łamaniu z partią nosową. Grzbiet nosa krótki, wąski, zwężający się w szpic. Uzębienie niezbyt silne, dobrze przylegające. Podnie­bienie przeważnie czarne. Krawędzie warg obramowane czarnymi obwódkami. Głowa bogato okryta jedwabistym włosem. Im jest dłuższy włos, tym piesek bardziej wartościowy. Błędy głowy: wąska czaszka, szeroki i tępo ścięty pyszczek, wysunięta górna lub dolna szczęka.
  Oczy. Ustawione na wprost, nieskośne, okrągłe i stosunkowo dość duże. Czarne lub ciemnobrązowe, niewyłupiaste. Błędy oczu: zbyt duże i wyłupiaste, jasne lub łzawiące.
  Uszy. Osadzone wysoko, dobrze przylegające, niezbyt wielkie, z powodu długiego i jedwabistego owłosienia wydają się dłuższe niż są w rzeczywistości. Wady uszu: uszy stojące lub za krót­ko owłosione.
  Nos. Krótki, okrągły, mały, niezbyt mięsisty i ciemnoczarny.
  Szyja. Smukła, miernie długa, o szlachetnie zaokrąglonym karku. Szyja wydaje się grubsza ze względu na bogactwo jedwa­bistego włosa, który dzieli się pięknie wzdłuż karku. Błędy szyi: krótka, gruba, zwisające podgardle.
  Tułów. Długi, o prostym grzbiecie, z długim jedwabistym, bogato spływającym aż do ziemi runem z przedziałem na grzbiecie. Pierś głęboka, klatka piersiowa dobrze wysklepiona, ale nie beczkowata. Podbrzusze miernie podciągnięte.
  Kończyny. Wydają się w stosunku do długości tułowia nieco krótkie. Pazury czarne i niezbyt długie. Białe pazury są dopusz­czalne. Łapki zajęcze, palce dobrze wysklepione. Błędy koń­czyn: zbyt krótkie lub za długie.
  Ogon. Wysoko osadzony, spoczywa na grzbiecie, pokryty jest długim jedwabistym włosem. Błędy ogona: zbyt długi i opa­dający do ziemi.
  Uwłosienie. Włos prosty z lekką tendencją do falowania, jed­wabisty, rozdzielony na grzbiecie, opada po obydwu stronach tuło­wia prawie do ziemi. Najdłuższy włos na głowie, tak iż zakrywa prawie cały pyszczek.
  Maść. Śnieżnobiała. Kolor skóry różowy. Błędy: wszystkie odcienie żółte lub inne dyskwalifikują psa.
  Wzrost dopuszczalny od 24 cm wzwyż. Waga do 3 kg.

  Polecane strony :

  Copyright 2011