psy

WHIPPET

 • dowaanie k na samochodzie nowy scz
 • O ile greyhound jest typowym chartem, który przetrwał od wieków w prawie niezmienionej postaci, a przypuszczalnie jest w prostej linii potomkiem charta arabskiego, o tyle druga angiel­ska odmiana — whippet (czyt. łypet) jest już raczej pochodną pierwszej. W oczach laika uchodzić on może za małego greyhounda.
  Greyhound był psem hodowanym raczej w sforach przez wła­ścicieli wielkich terenów, natomiast whippet był raczej pupilem warstw niezamożnych — psem zarówno domowym, jak i gończym, głównie na króliki. Dziś raczej jest on głównie używany do psich wyścigów.
  Zarówno wygląd, jak i wzorzec wskazują na to, iż jest on char­tem i tak też jest rzeczywiście. Jednakże obserwując tego psa bli­żej wyczuwa się w nim jeszcze coś więcej — jakby łączył w sobie cechy ogara i foksterriera. Zapewne krew jednych i drugich została tu doprowadzona. Na tym zyskał charakter psa i jest on bardzo miłym i inteligentnym psem — towarzyszem domowym. Jak wszystkie charty, tak i on jest wyraźnym indywidualistą i nie znosi brutalnego traktowania.
  WZORZEC Głowa. Długa i smukła, raczej szeroka między uszami, a płaska z góry. Szczęki silne i wyraziste. Zęby równe i białe. Oczy. Wyraziste i ogniste.
  Uszy. Małe, delikatne, wpół ku tyłowi załamane.
  Szyja. Długa i muskularna, wdzięcznie wygięta i bez fałd skór­nych, wyżej noszona niż u charta angielskiego.
  Klatka piersiowa. Głęboka i pojemna. Grzbiet. Szeroki, moc­ny, raczej długi, lekko wygięty nad lędźwiami, które powinny być silne i muskularne. Tył silny.
  Kończyny przednie. Raczej długie, dobrze podsunięte, o silnym kośćcu. Łopatki podłużne i ukośne.
  Kończyny tylne. Uda szerokie, stawy dobrze związane, szerokie i muskularne. Pięty niskie.
  Stopy. Okrągłe, dobrze rozcięte, silne podeszwy.
  Maść. Czarna, czerwona, biała, morengowana, płowa, niebieska i wszelkie mieszaniny tych kolorów.
  Waga: około 9 kg.
  Wzrost. 40 do 50 cm.

  Polecane strony :

  Copyright 2011